Somali için kaynak bol

Somali, Türkiye’nin yeni gözdesi oldu. Vatandaş için bulunmayan kaynak, Somali için gani gani kullanılıyor. Somali’ye bugüne kadar bir milyar dolar maddi yardım yapıp IMF borcunu da ödeyen Türkiye, şimdi de büyükelçilik binası yapılması için Ankara’nın lüks semti İncek’te 5 bin metrekare arsa bağışlandı.  Somali bir süre önce Türkiye’ye büyükelçilik için 61 bin metrekarelik arsa bağışlamıştı. Türkiye ise geçen yıl Somali’ye 30 milyon dolar yardım yaptı. 3.5 milyon dolarlık IMF borcunu da ödedi. Bu ülkede askeri üs, liman, hastane, fakülte ve havaalanı da inşa ettik.

TAYYİP ERDOĞAN HASTANESİ

Mogadişu’daki hastaneye ’Recep Tayyip Erdoğan’ adı verildi. Türkiye  Somali Silahlı Kuvvetlerini eğitti, Emniyet Genel Müdürlüğü ekipman hibe etti, polislere özel harekat eğitimi verdi. Somali ile Türkiye, 10 yıllık savunma ve ekonomik işbirliği anlaşması imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıl Türkiye’yi ziyaret eden Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile birlikte yaptığı açıklamada Türkiye’nin Somali’ye yaptığı yardımların bir milyar doları aştığını açıklamıştı. Erdoğan şunları söylemişti:

“Bugün başta güvenlik ve ekonomi olmak üzere Somali’nin birçok alanda önemli gelişme sergilediğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Önümüzdeki dönemde kıymetli kardeşimin liderliğinde görev alacak yeni hükümete şimdiden başarılar diliyorum. Türkiye bu dönemde de Somalili kardeşlerinin yanında yer almaya, uluslararası alanda Somali’nin sesi olmaya devam edecektir.”

SOMALİ İSTERSE SATACAK

İki ülke arasında imzalanan ve TBMM’ye sunulan yeni bir anlaşma ile de Büyükelçilik binası yapılmak üzere Somali’ye Ankara İncek’te 4 bin 918 metrekare arsa hibe edildi. Türkiye bu arsa üzerinde 3 bin metrekarelik büyükelçilik binası yapacak ve ücretsiz olarak Somali’ye devredecek. Somali devleti de istediği takdirde bu arsa ve üzerindeki binaları satabilecek.

İŞTE TÜRKİYE-SOMALİ HİBE ANLAŞMASI

 

Oğlu kuryeyi öldürdü, 27 bin liraya kurtuldu

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu  Muhammed Hasan Şeyh Mahmud, 30 Kasım 2023’te İstanbul’da diplomatik plakalı aracıyla ile Yunus Emre Göçer’in kullandığı motosiklete çarpmıştı. Göçer hayatını kaybederken, ‘tali kusurlu’ denilerek serbest bırakılan Mahmud yurt dışına çıkmıştı. Türkiye’ye gelip ifade veren Mahmud, aldığı 2 yıl 6 aylık hapis 27 bin 300 lira paraya çevrilmişti.

Vatan toprağı satılmaz

CHP Eskişehir Milletvekili ve TBMM Dişişleri Komisyonu üyesi Utku Çakırözer, Somali’ye arsa hibesini şöyle değerlendirdi: “Mütekabiliyet esası gereği bir başka ülkeye büyükelçilik için arsa verilebilir. Ancak hem arsa bağışlayacağız, hem üzerine binayı biz yapacağız, hem de Somali isterse, arsayı ve binaları satacak. Bu resmen başka bir ülkeye rant sağlamak. Vatan toprağını satma hakkı veriyorsunuz. Emlakçı mı oldunuz?’’ dedi.

FİYATI 190 İLE 255 MİLYON LİRA ARASINDA

İncek’te arsa fiyatları metrekare fiyatı imar durumuna göre 19 bin lira ile 52 bin lira arasında değişiyor. Emlakçılara göre büyükelçilik arazisi 190-255 milyon lira arasında hesaplanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir