Psikolojiye Göre Çocuğunuzun Çok Zeki Olduğunun 5 İşareti

Bir yıl önce bir ebeveyn, kendisinin ve kocasının, o sırada iki yaşında olan oğullarının kendi kendine okumayı öğrendiğini keşfettiğini paylaştı.

Topluluk platformunda “Oğlumun hatırlama konusunda her zaman iyi olduğu için sadece kelimeleri ezberlediğini düşündük” diye yazdı. Oğullarının birçok kelimeyi deşifre edebildiğini bildiklerini ancak bir gün tanıdık olmayan bir kelime okuduğunda şaşırdıklarını söyledi. “Gerçekten okuyabildiğinden emin olmak için ana dilimize ait bir kelimeyi okumasını istedik ve o da istediğimiz tüm kelimeleri okudu.”

Anne, oğlunun da henüz 13 aylıkken şarkı mırıldanmaya başladığını söylüyor; 15 aylıkken tüm harfleri ve sayıları biliyordu ve 18 aylıkken nasıl sayılacağını (“gerçek sayma” diyor) öğrendi.

“Altıgen, beşgen, sekizgen ve yamuk gibi karmaşık şekiller de dahil olmak üzere şekilleri öğrenmesi için markete gitmesi 15 dakika sürdü.”

O sırada yaklaşık 16 aylıktı, diye ekliyor.

Bunlardan herhangi biri kendi çocuğunuza tanıdık geliyor mu? Çocuğunuzun yaşına göre ortalamanın üzerinde bir zeka seviyesine sahip olduğundan mı şüpheleniyorsunuz?

İşte çocuğunuzun psikolojik açıdan son derece zeki olduğunun beş işareti.

1) Elinizde “hiperaktif bir kaşif” var

Tüm çocukların doğuştan meraklı olduğunu biliyoruz, ancak çocuğunuzun merakı sürekli aşırıya kaçıyor ve sizi biraz delirtiyor mu?

Ünlü çocuk terapisti Dr. Shefali Tsabary, psikolojik çevrelerde “hiperaktif kaşif” olarak adlandırılan birine sahip olabileceğinizi söylüyor . Tsabary, “Hiperaktif kaşifler hareketsiz oturamazlar ve hiçbir zaman onları en son bıraktığınız yerde olamazlar” diyor. “Bu çocuklar ebeveynleri ve öğretmenleri tarafından sıklıkla ‘sorunlu’ olarak etiketleniyor çünkü zihinleri ve bedenleri son derece aktif olabiliyor. Ama onların süper gücü inanılmaz derecede meraklı ve ilgili olmalarıdır.”

Dr. Tsabary, hiperaktif bir araştırmacıya ebeveynlik yapmanın çileden çıkarıcı olabileceğini, ancak bu çocukların tutkulu ruhlarından dolayı utandırılmaması ve onurlandırılması gerektiğini söylüyor.

“Onlara koşulsuz kabulü gösterin ki, kendilerini defalarca dışlayan bir dünyada kendilerini kabul edebilsinler” diyor.

Şöyle bir şey söyleyin: “Yaratıcılığınıza ve hayal gücünüze hayranım. Farklı düşünme biçiminiz harika şeyler yapmanıza yardımcı olabilir.”

2) Beyinleri bir süngere benziyor

Çocukların çoğu etraflarındaki her şeyi özümseyen bir zihne sahipken, yüksek düzeyde zeki çocuklar genellikle yaşlarına göre fazla karmaşık olan karmaşık bilgileri akılda tutabilirler.

TestingMom’daki ekip, aynı zamanda genellikle olağanüstü bir hafızaya sahip olduklarını söylüyor .

“Ayrıntıları, sıraları ve olayları kolaylıkla hatırlıyorlar ve çoğunlukla hatırlama becerileriyle yetişkinleri şaşırtıyorlar. Bu yetenek, öğrenme süreçlerine yardımcı olarak daha etkili bağlantılar ve ilişkiler kurmalarına olanak tanıyor.”

Bu çocuklar yalnızca olağanüstü bilişsel yeteneklere sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda sıklıkla yüksek düzeyde yaratıcılık sergiliyorlar.

“Problem çözmekten hoşlanıyorlar ve kalıpların dışında düşünme konusunda ustalar.”

Şaşırtıcı bir şekilde, bu çocuklar kendi yaşlarındaki çoğu çocuğun yapamadığı kalıpları görebilir, bağlantılar kurabilir ve soyut kavramları ayırt edebilir.

3) Mizah anlayışları başınızı hayretle sallamanıza neden olacak

Ayrıca onun yaşına göre oldukça sofistike bir mizah olduğunu düşündüğümü de hatırlıyorum. Kendi başına “yetenekli” olup olmadığını bilmiyorum ama kutsal inek.

Yaşının çok ötesinde bir mizah anlayışı ve gelişmiş bir manipüle etme ve kelimelerle oynama becerisinin her ikisi de sözel olarak üstün yetenekli çocuğun özellikleridir . Bu, üstün zekalıların sıklıkla konuşulan bir özelliği değil, büyük ihtimalle entelektüel üstün zekalılığı düşündüğümüzde başarıya ve ileri akademik becerilere odaklanmamız daha olasıdır.

Ancak bir çocuğun mizah düzeyi çoğu zaman onun ne kadar zeki olduğuna işaret eder.

4) “Eğlence” anlayışları sıklıkla yaşıtlarından farklıdır

Çocukluk eğitim platformu , üstün zekalı çocukların çoğunun öğrenmeyi eğlenceli olarak gördüğünü söylüyor . Son derece zeki] bir çocuk sıklıkla yeni bilgiler öğrenme fırsatlarını arar ,kısmen beyinlerini her zaman bu şekilde çalıştırdıkları için oyunlarının özellikle yaratıcı olacağını söylüyor .

“Çılgın bir hayal gücüne sahip olabilirler ve kendi sofistike hikayelerini, şarkılarını ve oyunlarını geliştirebilirler. Bu yaratıcı çalışma örnekleri karmaşık bir dil içerebilir ve mizaha yönelik gelişmiş bir takdiri gösterebilir.”
Son derece zeki çocuklar aynı zamanda yaşlarına göre gelişmiş bir kelime dağarcığına sahiptirler ve aslında yetişkinlerin konuşmasını tercih ederler.

“Bazı (çok zeki) çocuklar, gelişmiş dil becerileri sayesinde yetişkinlerle iletişim kurarken kendilerini daha rahat hissediyorlar.”

5) Derin bir doğru ve yanlış duygusuna sahiptirler

Lisanslı psikolog, son derece zeki çocukların matematik veya okuma gibi konularda sahip olduğu yoğunluk ve odaklanmanın aynı zamanda duygularında da bulunabileceğini söylüyor

​​​​​​​”Olağanüstü derecede zeki çocuklar aynı zamanda alışılmadık derecede duyarlı ve empatik olma eğilimindedir duygusal derinlikleri ve hassasiyetlerinin onlara yüksek bir adalet duygusu kazandırdığını ekliyor .”[Onlar] bir durumun yanlış olduğunu hissettiklerinde hayal kırıklığı ve hayal kırıklığı yaşayabilirler” diyor.

Gelişimleri nedeniyle, bu büyük duyguları yönlendirecek duygusal düzenleme becerilerine henüz sahip olmayabilirler. Yüksek zeka ve “yetenekliliğin” güçlü bir entelektüel yeteneği içermesine rağmen, “genellikle güçlü bir doğruya karşı yanlış duygusu, varoluşsal yansıma ve doğruluk dürtüsüyle de ilişkilidir” diyor .

Çocuğunuzun yüksek zekasının akılda tutulması gereken bazı dezavantajları vardır: Yaşlarına göre olağanüstü zekaya sahip çocuklar sosyal zorluklarla karşılaşabiliyor. örneğin savaşa, hastalıkların tedavisine, astronomiye ve deniz biyolojisine hayran olan bir çocuğun, benzer yaştaki akranlarıyla ilişki kurmada sıklıkla zorluk çekebilirler.

“[Onlar] hayal kırıklığına uğrayabilir, sabırsızlanabilir veya ‘yaşlarına uygun’ konuşma ve şakalaşmalardan sıkılabilirler.

Mükemmeliyetçiliğe yönelik yoğun bir ihtiyaç veya arzu, dikkat edilmesi gereken başka bir özelliktir.

“Üstün yetenekli çocuklara genellikle küçük yaşlardan itibaren ne kadar akıllı oldukları söylenir. Bu tür övgüler, başkalarını hayal kırıklığına uğratmaktan endişe eden mükemmeliyetçileri başarısızlığa sürükleyebilir.”

O halde, yaşlarına göre ilerlemiş çocukların son derece kaygılı olmaları şaşılacak bir şey değil .

“Bu çocuklar sıklıkla yanlış anlaşıldıklarından, duyguları ve dürtüleri kontrol etmekte zorlandıklarından, idari işlevlerdeki zorluklar nedeniyle hüsrana uğradıklarından, davranışları ve hareket ihtiyaçları nedeniyle düzenli olarak cezalandırıldıklarından, misillemelerden, bir sonraki başarısızlıklarından, bir sonraki uyumsuz hareketlerinden korkuyorlar”

Bu nedenle bu çocuklara güvenli bir ev ve sınıf ortamı sağlamak ve onları risk almaya teşvik etmek zorunludur.

Uzmanlar çocuğunuza duygusal destek sunmanın önemli olduğunu söylüyor . Bu çocukların çoğu aynı zamanda son derece hassastır çünkü genellikle yaşlarına göre daha yoğun duygulara sahiptirler.

Son derece zeki çocuğunuzu aşağıdaki yollarla destekleyin

Çocuğunuza duygularını ifade etme fırsatı verin

Karşılaştırmalardan kaçınmayı unutmayın

Son derece zeki çocuklar, hassas olmalarının yanı sıra kendilerine karşı da çok sert olma eğilimindedirler.

Çocuğunuzu diğer insanlarla (akranları, kardeşleri ve hatta onların yaşındaki kendinizle) karşılaştırmak, onların kendilerini yetersiz veya fazla ‘farklı’ hissetme yönündeki doğal eğilimlerini daha da kötüleştirecektir.

Dr. olumsuz karşılaştırmaların yanı sıra olumlu karşılaştırmalardan da kaçınılması gerektiğini söylüyor.

“Çocuğunuza diğerlerinden daha iyi olduğunu söylemek, onu bir üst seviyeye taşıyacak, dolayısıyla gerçekçi olmayan beklentiler yaratacaktır.”

“Çocuğunuz olgunlaştıkça, ona, göreceli entelektüel yetenekleri ne olursa olsun, herkese birey olarak değer vermeyi öğretin.”

Önemli olan, diğerlerinden daha iyi olduğunuza inanmak ya da kendinizle ilgili gerçekten değiştirmeniz gereken şeyleri kabul etmek değildir.

Bu sizinle sağlıklı ve besleyici bir ilişki geliştirmekle ilgilidir!

Kendinizi sevmek, kim olduğunuza bağlı kalmak, kimliğinizin birçok farklı nüansını anlamak ve genellikle diğer insanlara ayırdığımız özen ve yakınlığı kendinize göstermekle ilgilidir.

Maalesef küçük yaşlardan itibaren kendimizi nasıl seveceğimiz öğretilmiyor. Ve daha temel düzeyde neye ihtiyacımız olduğuna odaklanmak yerine başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğünü önemsiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir