İş dünyasından vize isyanı ve hükümete çağrı: İhracat yaptığımız ülkelere gitmekte zorlanıyoruz, engelleri kaldırın

T24 Haber Merkezi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, iş dünyasının yaşadığı vize sorunlarına dikkat çekerek, “Ürettiğimiz malları ihraç ettiğimiz ülkelere, iş insanları olarak bizler gitmekte zorlanıyoruz” dedi. Vize konusunda maddi ve manevi olarak yorulduklarını anlatan Yorgancılar, hükümete seslenerek, “Vize konusunun kolaylaştırılmasına yönelik çalışmaların hızla artırılarak, ticaretimizin önündeki vize engelinin kalkmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Schengen vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının karşılaştığı engeller ve gecikmeler, iş dünyasını da zor durumda bırakıyor. Almanya, İtalya ve İspanya’nın mayıs sonuna kadar Türk vatandaşlarına vize başvurularını kapattığı iddialarına ilişkin açıklama yapan diplomatik kaynaklar, başvurulardaki yoğunluk nedeniyle randevuların ileri tarihlere sarktığını, başvuruların kapatılmasının söz konusu olmadığını belirtti. 

Vize konusunda iş dünyasının yaşadığı sıkıntıları anlatan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, “Schengen vizesi başvuru sistemleri yüksek oranda kapalı, ara ara açıldığında ise randevu yakalamak haliyle zorlaşıyor, randevu alabilen ise ileri tarihli gün alabiliyor ve randevu tarihinden sonra da vizesini en iyimser 20-30 güne ve maalesef çoğunlukla da bir ay üzerinde uzayan bir takvimde alabiliyor” dedi.

Vize konusunda maddi ve manevi olarak yorulduklarını vurgulayan Yorgancılar, hükümete “Engelleri kaldırın” çağrısı yaptı.

Yorgancılar, X hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“200’ü aşkın ülkeye ihracat yapan Türk sanayicileri olarak, maliyetlerden mevzuatlara kadar karşı karşıya kaldığımız güçlüklere, son birkaç yıldır ve ne yazık ki artarak devam eden vize alma zorluğu da eklendi.

Ürettiğimiz malları ihraç ettiğimiz ülkelere, iş insanları olarak bizler gitmekte zorlanıyoruz.

Schengen vizesi başvuru sistemleri yüksek oranda kapalı, ara ara açıldığında ise randevu yakalamak haliyle zorlaşıyor, randevu alabilen ise ileri tarihli gün alabiliyor ve randevu tarihinden sonra da vizesini en iyimser 20-30 güne, ve maalesef çoğunlukla da bir ay üzerinde uzayan bir takvimde alabiliyor. Burada karşı karşıya kaldığımız bir başka husus ise, uzun beklemelerin ardından verilen vizelerin çoğunun, kısa süreli olması veya vizenin uygun görülmeyerek başvuruya ret verilmesi.

Bizler iş insanları olarak ülkelerle karşılıklı iş hacmimizi, ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek, yeni pazarlara açılmak için ticari vize alıyoruz.

Aynı ay içinde birkaç kez gitmemiz gerekebiliyor. Aynı şekilde çalışanlarımız yıl içinde birkaç kez farklı dönemlerde fuarlara katılıyoruz.

Alınan ret veya verilen kısa süreli vizeler, bize süreci yeniden yaşatıyor. Vize ücretlerinin yarattığı maliyet de işletmelerimize ayrı bir yük getiriyor. Doğal olarak konsoloslukların, yoğun talep gerekçeleri de, kısa süreli vizeler nedeniyle kısır döngüye dönüşüyor.

Bu döngü, her iki tarafı da yormakla birlikle, Türk vatandaşlarını maddi ve manevi zorluyor.

Kamuoyuna yansıyan; Almanya, İspanya ve İtalya’nın Mayıs sonuna kadar vize başvurularına kapalı olacağı haberlerini okuyor, duyumsuyoruz. Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamalarda, yoğunluk nedeniyle randevularda sarkma olduğu gerekçelendirmesi yapılıyor. Başvuruların kapatılmadığı belirtiliyor.

Bizler; iş dünyası temsilcileri olarak, hükümetimizin vize konusunu önceleyerek hızla çözümü yönündeki talebimizi ısrarlı şekilde yineliyor, vize konusunun kolaylaştırılmasına yönelik çalışmaların hızla artırılarak, ticaretimizin önündeki vize engelinin kalkmasını diliyoruz.

@TC_Disisleri @HakanFidan @TOBBiletisim @RHisarciklioglu”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir