Instagram, Gençleri Korumak İçin Müstehcen İçeriklere Önlem Alıyor

Instagram, müstehcen içerikleri tespit edip bulanıklaştıracak yeni bir özelliği devreye sokacağını duyurdu. Bu özellik gençler için varsayılan olarak açık, yetişkinler içinse bir seçenek olacak.

Yeni ana özelliklerden biri, Direkt Mesajlar (DM)‘lardaki çıplaklık koruması. Böylece kullanıcılar, tanıdıklarından veya yabancılardan gelen istenmeyen resimleri görmek zorunda kalmayacak. Meta, yakında Instagram DM’lerindeki yeni çıplaklık koruma özelliğini test etmeye başlayacağını söyledi. Araç, çıplaklık içeren görüntüleri tespit ederek bulanıklaştırmayı hedefliyor. Ayrıca, kötü aktörler tarafından istismar edilebileceği için insanların çıplak resimler göndermeden önce iki kez düşünmelerini istiyor.

Şirket, özelliğin insanları istenmeyen çıplak görüntülerden korumayı amaçladığını, aynı zamanda insanları kandırıp karşılığında kendi görüntülerini göndermeye çalışan dolandırıcılara karşı da koruma sağlayacağını söylüyor. Bu yeni özellik başta da belirttiğimiz gibi dünya çapında 18 yaşın altındaki gençler için varsayılan olarak etkinleştirilecek ve yetişkinler de onları bu özelliği açmaya teşvik eden bir bildirim alacak.

Özellik, hassas fotoğrafları paylaşırken dikkatli olmanız konusunda sizi uyaracak ve başkalarının sizin haberiniz olmadan fotoğraflarınızın ekran görüntüsünü alabileceğini veya iletebileceğini açıklayacak. Ek olarak, fikrinizi değiştirmeniz durumunda bir fotoğrafı göndermeyi iptal edebileceğinizi ancak başkalarının onu daha önce görmüş olma ihtimalinin bulunduğunu da size bildirecek.

Meta, çıplak fotoğraf paylaşmaya çalışan kişileri eylemlerini yeniden gözden geçirmeleri konusunda da uyaracak ve birinin hassas fotoğraflarını paylaşmanın Topluluk Kurallarına aykırı olabileceği veya yasa dışı olabileceği konusunda uyaracak.

Son olarak Meta, bilinen seks şantajcılarının hesaplarının yasaklandığını söyledi. Bir kullanıcı bu seks şantaj hesaplarından biriyle etkileşime girdiyse, desteğe ihtiyaç duymaları halinde uzman destekli kaynaklara bağlantılar içeren bir açılır mesaj alacak. Şirket, teknoloji şirketlerinin platformlar arası suç faaliyetlerini engellemek için işbirliği yaptığını gören Lantern programı aracılığıyla daha fazla seks şantajına özgü sinyaller göndereceğini de paylaşmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir